فونت در برنامه‌نویسی

بسمه‌تعالی

بعد از گذشت چند ماه یا چند سالی که در یک رشته فعالیت کنید، یکسری روتین و فرآیند، آگاهانه یا ناخودآگاه درون ذهن شما ایجاد می‌شود. در گام بعدی شما سعی می‌کنید برای این روتین‌ها و فرآیندها ابزارهای مناسبی بیابید و حتی گامی جلوتر بروید و آن‌ها را به‌صورت اتوماتیک انجام دهید.

کسانی که در دنیای برنامه‌نویسی وارد می‌شوند پس از چندی متوجه می‌شوند که زمان بسیاری را در روز صرف خواندن و نوشتن کد می‌کنند. پس ابزارهای مناسبی باید برای این کار در اختیار داشته‌باشند. جدای از زبان برنامه‌نویسی که استفاده می‌کنید، خوانایی متون و قابلیت تشخیص کلمات از مهم‌ترین عواملی است که یک برنامه نویس به آن نیاز دارد. بنابراین فونت خوانا لازم دارید.

1- FiraCode

اگر در محیطی همانند ویژوال استودیو برنامه‌نویسی می‌کنید که قابلیت شخصی‌سازی تم ندارد و تنها می‌‌توانید فونت را تغییر دهید از فونت FiraCode استفاده کنید. FiraCode بسیار خوانا و رایگان است. در زیر تصویر ویژوال استودیو را با این فونت مشاهده می‌کنید.

قابلیت دیگری که یک فونت مناسب برای برنامه‌نویسی باید داشته‌باشد و FiraCode نیز داراست، ligatures می‌باشد. این ویژگی باعث می‌شود که یکسری کاراکترها اگر به‌دنبال هم قرار گیرند باهم ترکیب شوند و به شکل جدیدی نمایش داده‌شوند( تعریف رسمی نیست). در زیر لیست ارائه شده توسط صفحه رسمی FiraCode را مشاهده می‌کنید.

2- Victor Mono

اگر در محیط‌هایی همانند ویژوال استودیو کد که قابلیت شخصی‌سازی تم را دارند، استفاده می‌کنید، فونت پیشنهادی Victor Mono است که تمام ويژگی‌های FiraCode را داراست به‌علاوه در حالت Italic نیز به صورت تحریری است. در زیر تصویر این فونت را در محیط ویژوال استودیو کد مشاهده می‌نمایید.

برای این که بتوانید از تمام ویژگی‌های فونت Victor Mono استفاده کنید. باید از تم Dracula Official استفاده کنید. این تم کلمات کلیدی را به صورت Italic در ‌می‌آورد و فونت به صورت تحریری نمایش می‌دهد.