تمام ابزارهایی که در دوران برنامه نویسی با آن‌ها کار کردم (بخش اول)

بسمه‌تعالی

حدوداً سال ۱۳۹۲ بود که برای اولین‌بار برنامه‌نویسی را خارج از محیط دانشگاهی شروع کردم. به توصیه اساتیدم زبان جاوا را انتخاب کردم. آن زمان‌ها یکه تازی می‌کرد و اپلیکیشن‌های اندروید نیز با این زبان توسعه داده می‌شد. بنابراین اولین محیط توسعه‌ای که به آن آشنا شدم Netbeans بود. تازه‌کار بودم و درک صحیحی از یک محیط توسعه نداشتم. ولی ویژگی‌هایی همچون intellisense، Debug را داشت و من بلد بودم که به آن کار کنم.

آن روزها تب اپلیکیشن‌های موبایل تازه آغاز شده‌بود. چند پروژه دانشگاهی من نیازمند توسعه اپلیکیشن موبایل بود. کمی در مورد یادگیری اندروید تحقیق کردم. هنوز گوگل به صورت رسمی محیط توسعه‌ای ارائه نکرده بود و بیشتر آموزش‌ها با استفاده از Eclipse بود. علاوه بر intellisense، Debug ویژگی‌های دیگری همچون شبیه‌ساز و ابزارهای توسعه اندروید را با استفاده از پلاگین‌های اضافی داشت. اما در مدت زمان بسیار کوتاهی گوگل محیط توسعه‌ی مستقلی ارائه کرد و خیلی زود این محیط به خاطرات من پیوست.

وقتی وارد محیط کار شدم یک جهش در زمینه برنامه‌نویسی برای من اتفاق افتاد و با محیط‌ها و ابزارهای برنامه نویسی به صورت عمیق‌تر آشنا شدم. در ادامه‌ی این سری از مقالات به توضیح و بررسی هر کدام از آن‌ها خواهم پرداخت.